Viqee Phone China Mobile Phone Cheap Phone GSM WCDMA
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Network Standard: | GSM, WCDMA PCS Dcs |
| Style: | Smart Mobile Phone, TV Mobile Phone, Business Mobile Phone, Camera Mobile Phone, Music Mobile Phone, Game Mobile Phone |
Gold Member Since 2011
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2012-03-12
Number of Employees
101
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- 643 647 653
- Screen Size
- 5.99''
- Operation System
- Android
- Front Camera Pixel
- 0.3MP-2MP
- Rear Camera Pixel
- 1.01MP-2MP
- RAM Capacity
- 512MB
- ROM Capacity
- 4GB
- Battery Capacity
- 2001mAh-3000mAh
- Removable Battery
- Yes
- Data interface
- Micro USB
- Design
- Touch
- Storage Expansion
- Supported
- Colors
- Blue,Golden
- Country of Origin
- China
- Trade Mark
- Viqee
- Exterior Design
- Touch
- Specification
- 167.2*83.8*8.6mm
- Trademark
- Viqee
- Origin
- China
- HS Code
- 8517121090
- Production Capacity
- 5000PCS/Month
Product Description
Viqee Phone China Mobile Phone cheap phone GSM WCDMA
Up to now, we have fruitful experiences and keen senses in this industry. We continue to provide utmost quality products with reasonable prices, and offer comprehensive / friendly after-sales services to both potential and long-standing clients. We always put Innovation in priority and continuously utilize the most updated high-tech equipment and manufacturing methods to help our clients keep their leading status in the market.
Viqee always have big quantity phones and tablets in stock in Shenzhen China, US and EU warehouse. OEM logo or software for sample MOQ can be 1PC, ODM mobile phones also small quantity MOQ requirements. We have repair center in US and EU. All of our products have one year warranty. Our R&D team and engineers design new phones tablets and electronics every two weeks.
We are sincerely looking for agents from different countries. Pls contact us if you want to be partners with us and get the most support from us.
| Model | 643/647/653 |
| Platform | MTK6580 |
| Band | GSM850/GSM900/DCS1800/PCS1900MHz,WCDMA 850/2100MHz |
| Android | 5.1 |
| memory | 512+4 |
| TP | G+F |
| Display | 18:9 /5.99"inch/ips fwvga+ |
| Dimension | 167.2*83.8*8.6mm |
| Support | WIFI,FM,bluetooth,flashlight |
| Camera | 2.0MP(rear-facing)+2.0MP(front-facing) |
| Support T- flash card | Support micro SD card up to 32GB (card not inclluded) |
| Battery Capacity | 2100MAH |
| Connectivity | Micro5pin,3.5mm,connectro,bluetooth2.1,WI-FI(802.11 b/g/n) |
| Tools,GPS,sensor | alert clock,memo,calendar,calculater,flash |
| colors | Blue,Golden |
| Platform | MTK6580 |
Model 643
Model 647

Model 653
Viqee Technology Limited, specializes in providing cell phone and Tablets. OEM/ODM factory for over 20 years in shenzhen China, and branches in DongGuan and HongKong.

Model 653
Up to now, we have fruitful experiences and keen senses in this industry. We continue to provide utmost quality products with reasonable prices, and offer comprehensive / friendly after-sales services to both potential and long-standing clients. We always put Innovation in priority and continuously utilize the most updated high-tech equipment and manufacturing methods to help our clients keep their leading status in the market.
Viqee always have big quantity phones and tablets in stock in Shenzhen China, US and EU warehouse. OEM logo or software for sample MOQ can be 1PC, ODM mobile phones also small quantity MOQ requirements. We have repair center in US and EU. All of our products have one year warranty. Our R&D team and engineers design new phones tablets and electronics every two weeks.
We are sincerely looking for agents from different countries. Pls contact us if you want to be partners with us and get the most support from us.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- R&D Mobile Phone
- Viqee Phone China Mobile Phone Cheap Phone GSM WCDMA
Related Categories
Hot Searches
More